Aktuální životopis v PDF

Vystudovala herectví na JAMU. Do prvního angažmá nastoupila do Mahenovy činohry Státního divadla Brno (1968 – 1992), kde vytvořila řadu stěžejních rolí českého i světového repertoáru. Od 1. 2. 1992 je členkou Městského divadla Brno.
V roce 1996 obdržela cenu Thállie za herecký výkon v titulní roli Alžběty Anglické.
Významné jsou i její role televizní (seriál Četnické humoresky, pohádka O svatební krajce, Prsten krále řeky, inscenace Sólo pro mou ženu, Prokop Diviš, Mejdan na písku, Sestra Amáta, Nevinný /s M.Labudou/, povídka Domov důchodců z cyklu 3+1 s Miroslavem Donutilem a další..., moderátorské dovednosti zúročila v pořadu Přijďte k nám na večeři nebo nedávno při provázení slavnostního večera udílení Cen Thálie v přímém přenosu ČT), filmové a rozhlasové, dabing. Vedle herecké práce působí od roku 1976 jako pedagog na brněnské JAMU, kde od roku 1998/1999 vede samostatný ateliér muzikálového herectví.

Ráda vzpomíná na tyto role: Julie (Romeo a Julie), Dorotka (Strakonický dudák), Kasandra (Trójanky), Marina (Boris Godunov), Nataša (Vojna a mír), Sofie (Platonov), Agáta (Idiot), Kristina (Smutek sluší Elektře), Golda (Tovje vdává dcery), Eva (Gazdina roba), Marta (Kdo se bojí…), Emilie (Věc Makropulos), Alžběta Anglická, Charlota (Višňový sad), Mossieová (Penzion pro svobodné pány), Valerie (Povídky z Vídeňského lesa), Gibsonová (Naše městečko), Charlotta (Nevyléčitelní), Belinda (Divotvorný hrnec), Katia (Monsieur Amédée), Revoluce (Hra o lásce, smrti a věčnosti…), Raisa Gurmyžská (Les) /nominace na cenu Thálie za rok 1997/, D.Leviová (Hello, Dolly), Bloody Mary (Jižní Pacifik), Chůva (Romeo a Julie), Nováková (Dvě gorily proti mafii), Bubulina (Řek Zorba), Dubská (Naši furianti), Runa (Radúz a Mahulena).

Více o současných rolích Zdeny Herfortové najdete v sekci DIVADLO

Výčet filmových a televizních rolí najdete v sekci FILM A TV